Mermer Silim, Cilalama ve Temizlik Hizmetleri

Mermer Silim Uygulaması

Mermer silim uygulaması cilalama işleminden önce yapılır. Eski mermerleri makina ile silip parlatma işlemidir. Mermer Silim uygulamasında makinaya takılan elmaslar kullanılır. Bu işlemden sonra zemin hemen kullanılabilir.

Mermer Silim Uygulaması Kullanım Alanları

Masa Silim ( Lekelenmiş masaları mekanik silim uygulaması ile temizlik işlemi yapılır. Daha sonra zeminin leke ve su almaması için doğal koruyucu uygulaması yapılır.)

Tezgah Silim ( Mekanik silim uygulaması yapılır. Tezgahta bulunan lekeler bu uygulama ile çıkartılır. Daha sonra zemine koruyucu uygulaması yapılır.  )

Mermer Merdiven Silim ( Makina yardımıyla yapılmaktadır. İki türlü mermer silim uygulaması mevcuttur. Bu silimlerden sonra mermere bir kristalize cila bir de sürme cila uygulaması yapılır.)

Havuz Kenarları Silim ( Havuz kenarlarındaki yıpranmış Traverten Mermerlerin silim uygulamasıdır. Bu cilalama ve temizlik işleminde su itici uygulamalar yapılmaktadır.)

Hamam Silim ( Su ve leke almasını önlemek amacıyla hamamlarda hamam silim ve cilalama hizmeti verilmektedir. Bu uygulamanın avantajı mermerin parlaklığını korumasını sağlamaktadır.)

Mermer Cilalama;   Mermer cilalama işlemi iki yöntemle yapılır.

1.Yöntem: Süt cila tabir ettiğimiz mermere bir mob yardımı ile zemine tatbik edilir.

2.Yöntem: Kristalize cila işlemi bu yöntemle makine ile zemin tatbiki edilir.

Uygulama detayı zemine ilk aşamada makine ile temizlenir. Zemin üzerinde eski cila var ise cila sökücü ile eski cila zeminden tamamen çıkartılır. Daha sonra zemin kuru ve temiz bir paspas ile temizlenir. Kuru tutulur kurutma işlemin bittikten sonra cila bir kenara koyulur. Bir mob yardımı ile zemine eşit oranda yayılır. Bu işlem iki aşamalıdır.

İlk uygulamadan sonra korumaya bırakılır. Yaklaşık 3 Saat sonra ikinci uygulama yapılıp cila işlemi bitirilmiş olur.

Kristalize Cila Nedir

İkinci Yöntem:  Kristalize Cila Nedir? Kristalize Cila İşlemi

Bu uygulamada zemin makine yardımı ile yıkanır. Yıkanıp temizlenen zemin el fıs fıs aparatı ile cila zemine püskürtülür. Püskürtülen zemin makine ile ovalama işlemi yapılır. Ovma işlemin yüksek devirli bir makine ile zemine cila yedirilir. Zemin parlaklığı yakalanıncaya kadar bu işlem devam eder.

Uygulama bittikten sonra zemin kuru mob ile silinip kullanıma hazır hale getirilir.

Mermer bakımı. Günlük mermer bakım işlemi pas pas kapısına cila bakım ve temizlik ürünü konulur. Su ile seyreltikten sonra zemine paspas yapılır. Paspas yapılan alanlar daha sonra kuru mob ile kurutulur. Kullanıma hazır hale getirilir.

Kullanma esnasında dikkat edilecek hususlar;

Zemin rutin temizlenecek temizlik esnasına cila bakım ürünü kullanıldığı takdirde cilanın ömrü uzun olacaktır. Bu cila işleminden sonra en çok dikkat edilecek konu, zemin üzerinde toz parçacılarının olmaması, çünkü toz parçacıkları üzerinde göründüğü takdirde toz tanecikleri zemini bir elmas gibi çizecektir. Mermer silim uygulamasından sonra mermerdeki lekeler temizlenir.

Mermer lekesi nasıl çıkar?

Mermer dokusu itibariyle yumuşak olduğu için leke kapmasında bir o kadar erken oluşur. En çok rastlanılan mermer lekeleri, mermer yanıkları, pas lekeleri, asit yanıkları, sıcak bardak lekesi gibi sıkıntılardır. Leke çıkartma işleminde yapılan ilk yapılacak işlem, mermer makine ile mekanik silim yapılır. Bu mekanik silim ile zemin üzerindeki lekeli alanlar silinip zeminden çıkarılır.

Bu işlemde zemine yüzeyde oluşan lekeler için olumlu sonuçlar alınmaktadır. Zemin alt kısmından çıkan lekeler için bu yapılan işlem başarısız olur. Alttan gelen lekeler için zemini değiştirmeden başa çözümü yoktur. Mermer silim uygulamasından sonrada parlak bir görüntü elde edilir. Mermerde su lekesi kötü bir görünüme sebep olmaktadır; buradaki linkten videodan mermerdeki su lekesinin nasıl temizlendiğini izleyebilirsiniz.

Mermer derz temizliği. Derzi kısımlarda kire ve leke sökücü ürün tatbiki edilir. Bu tatbik edilen zeminde 30 dakika bekletilir. Daha sonra makine yardımı ile doldurularak zeminden çıkarılır. Daha sonra paspas yapılarak zemin temiz bir görüntü alır.

Mermer Temizliği Nasıl Yapılır?

Siyah Mermer Bakımı

Siyah mermer temizliği diğer mermer zeminlere göre daha zordur. Zemin daima temiz ve parlak tutmak için cila bakım ürünü ile sabah akşam zemin paspas yapılır. Gün içerisinde iki defa bobla temizlik işlemi tekrarlanmalıdır.

Doğal Taş Temizlik Bakımı

Doğal taşlar isminden de anlaşılacağı üzere doğadan çıktıktan sonra taşta her hangi bir işleme tabi tutulmadan sadece ölçülere göre kesilerek uygulama yapılacak alanlara götürülür. Fakat uygulama yapıldıktan sonra temizlik ve koruyucu işlem yapıldığı takdirde, taşta lekelenmeler oluşmaktadır.

Lekelenmenin oluşmaması için temizlik işlemi yapılıp daha sonra koruyucu uygulaması yapılmalıdır. Bu uygulama sayesinde zemin su ve lekeye karşı korunma altına alınacaktır.

Mermer Silim ve Cilalama

Mermer Masa Bakımı

Ev ve iş eyerlerine almış olduğumuz mermer masalar kullanmaya başladığımız günden itibaren sıcak bardak, limon lekesi, peynir suyu ve diğer asit ürünlere maruz kalarak lekelenmeler oluşmaktadır.

Bu tür lekelenmelerin oluşmaması için, asiste dayanıklı koruyucu uygulaması yapıldığı takdirde bu tür lekeler oluşmayacaktır. Mermer masa temizliğinde asite karşı koruyucu uygulama çok büyük bir öneme sahiptir.

Granit Temizliği

Granit mermer temizliği diğer mermerlere göre daha kolaydır. Granit mermer zeminler, mermer zeminlere göre daha sert materyallerden oluştuğu için leke ve çizilmesi daha az oluşur.

Zamanla oluşan yıpranma ve çizilmelere karşı zemin elmaslama sistemi ile makine ile mekanik silim yapılır. Bu silim sayesinde zemin kendi orijinal parlaklığı elde edilir.

Mermer Mutfak Tezgahı

Evlerde kullandığımız mermer mutfak tezgahları bilinçsiz kullanıldığı takdirde devamlı lekelenmeler maruz kalmaktadır. Tezgâhı korumanın en bilinir yöntemi zemin üzerine asitik hiçbir ürün koymaması. Yanlışlıkla koyduğumuz ürün zemin üzerinden hemen kaldırılmalıdır. Eğer zeminde bekletilirse mermer lekeleri oluşacaktır. Oluşan yanıklarda mekanik silim yardımı ile silinerek zeminden çıkartılı parlatılır.

Reel Emprenye mermer temizlik hizmeti veren bir firmadır. Detaylı bilgi almak için bize iletişim sayfasındaki formu doldurarak ulaşabilirsiniz.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir